„Od Zielonych Świątek do Dożynek …”
9 czerwca 2023 roku na Babskim Wieczorku naszym gościem była Pani Małgorzata Szwajca – etnolog, dzięki której mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat ludowych wierzeń i zwyczajów związanych z okresem letnim.
Jak się okazuje starodawne tradycje i zwyczaje nadal pozostają w naszej kulturze, jednakże w nieco zmienionej formie czego przykładem mogą być Zielone Świątki. Już od wieków wierzono, że zielone rośliny są symbolem życia i mają moc odganiania złych demonów, dlatego obwieszano nimi domostwa. Wiele zabiegów z pogranicza religii, obrzędowości i magii koncentrowało się na próbach podniesienia wydajności ziemi i staraniach o obfite zbiory. Jednym z takich zabiegów jest znane nam „poświęcenie pól”, które przed wiekami było procesją mieszkańców po okolicznych polach, a dziś ma charakter symboliczny skupiający księdza i mieszkańców pod wiejską przydrożną kapliczką.
Dawniej początek lata był okazją do świętowania, czego wyrazem były obchody świętojańskie w najkrótszą noc w roku. Był to czas wielkiej radości, podczas którego oddawano cześć ogniu, panny puszczały wianki, szukano mitycznego kwiatu paproci i wierzono, że woda nabiera tajemniczej mocy. Noc świętojańska miała łączyć w pary ludzkie serca, które rozgrzane otaczającą je, piękną nocną aurą miały być skore do miłości.
Dziękujemy raz jeszcze za spotkanie i zapewniamy, że niebawem usłyszymy więcej na temat starodawnych zwyczajów i tradycji.
Paulina Sendek