Wszyscy czytamy “Nad Niemnem”
Lektury nie zawsze cieszą się dobrą sławą. Chyba dlatego, że jesteśmy niejako „zmuszani” do ich czytania. Co innego, gdy sięgamy po taką książkę po latach, mając już pewien bagaż doświadczeń życiowych. Wtedy dzieło może zaskoczyć ciekawą perspektywą spojrzenia na problem czy nowatorskim podejściem do spraw epoki, w której powstała.
W tym roku ma miejsce już dwunasta odsłona akcji „Narodowe Czytanie”, która ma zachęcić do czytania książek z klasyki literatury polskiej. Lekturą tegorocznej akcji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach od wielu lat włącza się w to wydarzenie. W tym roku zorganizowaliśmy spotkanie w MGCK w Słomnikach. Po powitaniu gości i odczytaniu listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaproszeni goście i widzowie wysłuchali najważniejszych fragmentów z książki Orzeszkowej. Wśród czytających znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, radni oraz nasi czytelnicy. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć krótki film przygotowany przez naszą Bibliotekę i Centrum Kultury w Słomnikach, w którym bibliotekarki czytały „Legendę o Janie i Cecylii”, będącą częścią „Nad Niemnem”. Film został nakręcony pod kapliczką w Muniakowicach – Sosnówce, która, tak jak powieść Orzeszkowej ma związek z Powstaniem Styczniowym.
Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy zechcą sięgnąć po „Nad Niemnem” po latach. Teraz już wyłącznie dla własnej przyjemności. Zachwyćmy się pięknymi opisami nadniemeńskiej przyrody, wzruszmy niespełnioną historią miłości Marty i Anzelma oraz szczęśliwą Justyny i Janka i przypomnijmy sobie jak ważna dla ludzi pozytywizmu była walka o niepodległość.
Monika Makuszewska-Szyba