Biblioteka. Lubię tu być!
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem. Tegoroczna odbyła się pod hasłem: „Biblioteka. Lubię tu być!”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach jak co roku miała grafik zapełniony atrakcyjnymi wydarzeniami skierowanymi do czytelników w każdym wieku!
Tegoroczną edycję rozpoczęliśmy cyklem spotkań w szkołach: SP Prandocin, SP Niedźwiedź oraz ZS Waganowice. Były to Spotkania z alpinizmem prowadzone przez Piotra Ślęzaka – Aktora Teatru Nauczania „Wybrzeżak” oraz uczestnika warsztatów teatralnych w Państwowym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Podczas warsztatów Pan Piotr przedstawił uczniom krótką historię alpinizmu, opowiedział o różnych technikach wspinaczkowych, zaprezentował sprzęt potrzebny w górach, zaproponował spróbowanie liofilizowanego jedzenia, a także wejście do specjalnego namiotu oraz ciepłego śpiwora. Uczestnicy warsztatów z pewnością poszerzyli swoją wiedzę z zakresu alpinizmu. Aktor poprowadził również zajęcia dla najmłodszych grup o nieco innej tematyce. Były to warsztaty Mam hobby poruszające zainteresowania samego prowadzącego oraz pouczające dzieci, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.
Samorządowe Przedszkole w Słomnikach miało okazję gościć niezwykłą autorkę książek dla dzieci Dominikę Gałkę, która posiada w swoim dorobku m.in. serię książek o przygodach Fenka. Są to książki, które zarazem bawią, uczą i rozbudzają wyobraźnię. Spotkanie zostało zorganizowane przez naszą bibliotekę w ramach projektu “Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2025” realizowanego przy współpracy finansowej z Instytutem Książki.
Dorośli czytelnicy mogli spotkać się osobiście oraz poznać twórczość Michała Śmielaka, autora kryminałów oraz thrillerów. Jedna z jego powieści, „Osada” została wyróżniona wieloma nagrodami literackimi, planowana jest także jej ekranizacja. Książki Pana Michała cechuje nawiązanie do historii, demonologii ludowej, lokalnych wierzeń i legend oraz humor łagodzący brutalność kryminalnej opowieści. Pisarz uwielbia osadzać akcję swoich powieści w małych, lokalnych społecznościach, które z racji miejsca zamieszkania zna na wylot. Spotkanie było pełne emocji, inspiracji i humoru. Każdy z przybyłych gości miał możliwość osobiście porozmawiać z autorem oraz zdobyć autograf!
Co roku podczas Tygodnia Bibliotek ma miejsce rozstrzygnięcie plebiscytu na „Czytelnika Roku” naszej biblioteki. Najaktywniejsi czytelnicy zostali zaproszeni na spotkanie, podczas którego wręczono im dyplomy oraz nagrody. Laureatką po raz kolejny została Pani Anna Marchewka, która bliska jest osiągnięcia rekordu czytania jednej książki dziennie.
Przygotowaliśmy warsztaty dla uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Świt” w Miłocicach, podczas których zapoznali się oni z legendą „Jak Michałko Słomniki przed tatarskim najazdem uratował”, a także zaznajomili się z zasadami korzystania z wypożyczalni.
We współpracy z Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Waganowicach przygotowaliśmy wystawę prac plastycznych uczniów nauczania domowego, którą można oglądać w bibliotecznym holu.
Zorganizowaliśmy szereg warsztatów dla przedszkolaków i uczniów w bibliotece głównej oraz filiach bibliotecznych, podczas których mieli oni okazję poznać pracę bibliotekarza, posłuchać czytanych książek, czy zwiedzić biblioteczne zakamarki oraz regały.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek już za nami. Było kolorowo, radośnie i pracowicie, ale co najważniejsze – z licznym udziałem naszych Czytelników!
Katarzyna Sypień