Rok 2024 w bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach to jedna z dwóch instytucji kultury funkcjonujących w Gminie Słomniki. Działalność biblioteki koncentruje się głównie na upowszechnianiu literatury i czytelnictwa. Książki uzupełniają wiedzę, wzbogacają słownictwo, rozwijają empatię, poprawiają umiejętności komunikacyjne i koncentrację. W obecnych czasach książka w tradycyjnej formie ma jednak bardzo dużą konkurencję w postaci Internetu, mediów społecznościowych i platform streamingowych, które są coraz częściej wybieraną alternatywą spędzania wolnego czasu. W związku z tym biblioteka podejmuje szereg działań promujących książkę i czytelnictwo oraz podkreślających ich ogromną rolę.
Biblioteka to przede wszystkim księgozbiór. W 2024 roku MBP w Słomnikach powiększyła swoje zbiory o 2 832 pozycje. Udało się to między innymi dzięki pozyskaniu blisko dwudziestu tysięcy złotych z Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupy nowości wydawniczych dokonywane są w oparciu o zapotrzebowanie czytelników, rankingi najpopularniejszych książek i systematyczne śledzenie rynku wydawniczego. Dodatkowo uzupełnione zostały zasoby kanonu klasyki polskiej i zagranicznej, książki z dużą czcionką oraz lektury szkolne. Poza udostępnianiem tradycyjnych zbiorów książkowych MBP w Słomnikach zapewnia użytkownikom dostęp do literatury pięknej i popularnonaukowej on-line poprzez darmowe platformy takie jak Wolne Lektury, Academica, IBUK Libra, Legimi i EmpikGo.
Pomimo ogólnie panujących trendów i niskiego poziomu czytelnictwa w skali kraju wykorzystanie zbiorów bibliotecznych w naszych placówkach znacząco wzrosło w ciągu ostatnich trzech lat. Zwiększyła się też liczba czytelników. W czasach kiedy coraz mniejszy odsetek społeczeństwa czyta, a tradycyjne korzystanie z książek wypierane jest przez nowe technologie uznać to należy za niewątpliwy sukces, wynikający przede wszystkim z zaangażowania w promocję czytelnictwa i samej biblioteki przez jej pracowników. Równocześnie nie uciekamy przed nowoczesnością. W ubiegłym roku udostępniliśmy naszym użytkownikom aplikację mobilną SOWA MOBI, dzięki której można mieć dostępne konto czytelnika i wszystkie jego funkcje we własnym telefonie.
Poza gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem księgozbioru biblioteka oraz jej filie w Kacicach, Niedźwiedziu i Prandocinie podejmują liczne inicjatywy kulturalne. Często współpracujemy przy tym ze szkołami, przedszkolami, instytucjami, stowarzyszeniami, fundacjami oraz innymi bibliotekami. W 2024 roku biblioteka wraz z filiami zorganizowała łącznie 188 wydarzeń kulturalnych (135 w Słomnikach, 53 w filiach).
Przede wszystkim organizowane są lekcje biblioteczne i warsztaty dotyczące zbiorów, działalności biblioteki i możliwości korzystania z księgozbioru, a także wycieczki wprowadzające dla dzieci przedszkolnych. Biorą w nich udział uczniowie i przedszkolaki ze Słomnik, Kacic, Niedźwiedzia, Prandocina i Waganowic.
W ramach promocji literatury organizujemy także spotkania autorskie. W roku ubiegłym odwiedzili nas Monika Borkowska-Szmit, Wiesław Drabik, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Petek, Ewa Bauer, Katarzyna Kobylarczyk oraz Aleksander Rogoziński.
W bibliotece działają trzy kluby dyskusyjne – DKK dla dorosłych w Słomnikach, DKK dla dzieci w Słomnikach i Niedźwiedziu. W 2024 roku odbyło się po 10 spotkań każdego klubu. W ramach ich działalności przeczytano i omówiono 30 książek. Dzięki zaangażowaniu moderatorów klubów dyskusyjnych udało nam się pozyskać dofinansowanie z Instytutu Książki na organizację jednego ze spotkań autorskich.
Podejmujemy inicjatywy związane z literackim kalendarzem rocznym: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Tydzień Książek Zakazanych, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Święto wolnych książek, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Dzień Poezji, Tydzień E-książki. Chętnie wraz z czytelnikami obchodzimy święta niekoniecznie związane z literaturą, jak Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Czekolady, Dzień Pluszowego Misia czy Mikołajki. Włączamy się w cykliczne wydarzenia promujące czytelnictwo: Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie i Noc Bibliotek.
Przygotowujemy również wystawy tematyczne i okolicznościowe. W 2024 roku uczciliśmy w ten sposób literackich patronów roku: Marka Hłasko, Czesława Miłosza, Joannę Papuzińską i Melchiora Wańkowicza.
Organizujemy konkursy o różnej tematyce, np. Czytelnik Roku, Tysiąc powodów by czytać, Przygody Bociana Piórka w drodze z Afryki do Polski, Wakacje z książką, Mikołaju mam dla Ciebie prezent, akcja Pocztówka z wakacji.
Bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo i literaturę, jak np. „Mała książka – wielki człowiek”, czy Czytanie na polanie. Realizujemy także własne projekty: Czytanie na dywanie (cykliczne spotkania z dziećmi w wieku przedszkolnym realizowane we współpracy z 5 grupami przedszkolnymi w Słomnikach, a także w Kacicach, Niedźwiedziu i Prandocinie), „Rewolucje zaczynamy od książek czyli uczniowie czytają ponieważ…” (projekt mający na celu zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania, rozwijanie słownictwa oraz zaprzyjaźnienie uczniów z miejscem jakim jest biblioteka, w którym brały udział 4 klasy ze Słomnik i 3 klasy z Kacic), Dziecięcy Klub Książkowy (zajęcia literackie prowadzone w szkole w Waganowicach).
Podejmujemy wiele innych działań promujących czytelnictwo i samą bibliotekę. Organizowaliśmy warsztaty literackie dla dzieci w Placówce Wsparcia Dziennego w Słomnikach, spotkania tematyczne dla kobiet, zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji, warsztaty rodzinne. Nasze stoisko odwiedzić można było podczas pikników rodzinnych Perełki i Siewka organizowanych przez MGCK w Słomnikach. Po raz kolejny byliśmy obecni na Festiwalu Książki w Miechowie, nasze bibliotekarki prowadziły tam warsztaty malowania na kamieniach, brały także udział w spotkaniach i prelekcjach. W ramach współpracy z Ośrodkiem Kultury Norwida zorganizowaliśmy dla naszych czytelników spacer inspirowany książką „Kobiety Nowej Huty”, a we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyły się warsztaty dotyczące dziedzictwa kulturowego dla czterech klas Szkoły Podstawowej w Słomnikach. W ramach projektu „Biblioteki pełne dobrej energii” filia w Prandocinie zorganizowała cykl warsztatów ekologicznych oraz pozyskała pakiet książek związanych z ekologią.
Pracownicy biblioteki brali udział w Forum Bibliotekarzy powiatu krakowskiego, Lokalnym Forum Bibliotekarek i Bibliotekarzy w Miechowie, Kongresie Bibliotek, Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie oraz szkoleniach i webinariach podnoszących ich kwalifikacje i doskonalących umiejętności.
Podsumowując działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słomnikach w roku ubiegłym, planujemy równocześnie pracę na rok bieżący. Przed nami kolejne spotkania autorskie, zajęcia, warsztaty, konkursy, projekty. Mamy mnóstwo pomysłów i planów oraz zapał i determinację, aby je zrealizować.
Zapraszamy do Biblioteki.
Magdalena Szwajca