Kwiecień w bibliotece
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach kwiecień upłynął w atmosferze pełnej nowych wyzwań. Oto co udało nam się zrobić:
Jak co miesiąc odbył się Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – w Przedszkolu Samorządowym w Słomnikach w grupie Wiewiórki i Jeżyki oraz w dwóch grupach zerówkowych w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu. Tym razem czytana książka dotyczyła motywacji i niepoddawania się mimo wcześniejszych porażek. Pozycja „Edward i jego wielkie odkrycie” R. McRitchie, której akcja toczy się w wielkim domu rodziny archeologów, bardzo przypadła dzieciom do gustu.
Z okazji Dnia Czekolady, zorganizowaliśmy spotkanie w ramach cyklicznych zajęć „Rewolucje zaczynamy od książek” w kl. 3b i 3d w Szkole Podstawowej w Słomnikach. Motywem przewodnim były sposoby na radzenie sobie z nudą, które dzieci indywidualnie przedstawiały na kartkach, żeby później móc zaprezentować swój pomysł za pomocą teatrzyku Kamishibai. Na koniec każdemu należał się kubek gorącej czekolady!
Odbyło się też Czytanie na Dywanie:
– W Szkole Podstawowej w Prandocinie dzieci wysłuchały „Pandki, które obiecały” R. Bright. Był to dobry początek do przemyśleń o tym, jak ważne jest dotrzymywanie słowa i wspieranie się nawzajem.
– W Domowym Przedszkolu w Słomnikach czytaną książką była „Mysz, która chciała być lwem” J. Field. Jest to opowieść o akceptowaniu siebie, oraz dostrzeganiu swoich mocnych stron.
Podobny przekaz miała także historia, której wysłuchały Przedszkolaki w Szkole w Smrokowie, oraz Szkole w Niedźwiedziu – „Rodzina Robaczków robi sobie zdjęcie” J. Frank. Lekturą dla młodszych grup tych oddziałów była książka „Chomik Zenek chciałby wyjść z klatki” Z. Łapki. Jej tematem było przezwyciężanie nieśmiałości.
Byliśmy także z wizytą w Żłobku „Małe Zuchy” w Słomnikach. Dzieci wysłuchały książeczek: „Zojka i Zu. Koktajl uczuć” J. Olejarczyk, oraz „Z tobą się uśmiecham” S. Prasadam – Halls. Druga propozycja szczególnie im się spodobała. Pięknie ilustrowana książka z kategorii „przytulanki” opowiada o relacji dwóch postaci, pełna ciepła i doceniania prostych momentów. Historia Zojki to opowieść ukazująca różne emocje, które towarzyszą małej dziewczynce. Małe Zuchy w skupieniu śledziły obrazki i odpowiadały na pytania co do treści czytanych książek.
MBP w Słomnikach jako jedna ze stu Bibliotek w Polsce zakwalifikowała się do akcji „Mała książka w drodze”. Odwiedził nas doświadczony animator Szymon Pilch, który dla uczniów Szkoły Podstawowej w Prandocinie poprowadził warsztaty czytelnicze inspirowane książką ”Wnuczka antykwariusza” autorstwa J. Bednarek. Było to bardzo ciekawe spotkanie, z dużą dozą humoru. Mamy nadzieję że inicjatywa „Mała Książka – Wielki Człowiek” będzie towarzyszyła nam jak najdłużej!
Świętowaliśmy XXV Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. W ramach obchodów przygotowaliśmy tablicę na której widniały pytania do naszych Czytelników: „Z którym bohaterem książki poszłabyś/poszedłbyś na randkę?”, „Z jakim bohaterem wybrałabyś się/ wybrałbyś się w podróż?”, oraz „Jakiego bohatera książkowego nie chciałabyś/ nie chciałbyś spotkać?”. Było to bardzo zabawne wyzwanie, za udział w którym nasi dorośli Czytelnicy dostawali róże. Ale znalazło się coś także dla naszych młodszych Gości – zgadywanki o bohaterach z bajek i baśni. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, dzieci dostawały upominek. Zachęcaliśmy też do wypożyczenia książek z motywem róż.
Odwiedziły nas również Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkaniu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera ze względu na to, że wpisywało się ono w obchody „Książki i Róży”. Wszystkie Klubowiczki otrzymały symboliczną różę, jako element podkreślający uroczysty charakter naszego spotkania. Tym razem omawiałyśmy książkę „Jaskółki. Powieść o kobietach mody PRL-u” K. Drogi. Wywołała ona pełną refleksji dyskusję na temat realiów życia i pracy, jakie towarzyszyły ówczesnym kobietom, a Panie chętnie dzieliły się z nami standardami w jakie wtedy wpisywała się moda, przywołując własne wspomnienia. Jak zwykle dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już nie możemy doczekać się kolejnych literackich rozmów!
Pojawiło się też dużo nowości książkowych na półkach w Bibliotece w Słomnikach, oraz w filii w Kacicach.
Przypominamy o spotkaniu autorskim, które odbędzie się 27 maja (środa) o godz.17.00. Zaproszoną na ten wieczór pisarką jest Magdalena Majcher, autorka m. in. książki o znanej historii ołowianych dzieci: „Doktórka od familoków”. Pani Magdalena ma na swoim koncie dużą ilość książek – tych obyczajowych jak i kryminalnych, wierzymy więc, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!
Joanna Zagrodzka





