Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!
Tegoroczny Tydzień Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!”. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, bo zależało nam, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców w każdym wieku i pokazać, że do biblioteki chodzimy nie tylko po książki, albowiem Biblioteka prowadzi również szeroko pojętą działalność kulturalną.
Już w poniedziałek gościliśmy pisarza, grafika, dyrektora artystycznego wielu czasopism Wojciecha Cesarza. Twórca wygłosił prelekcję „Zwierzę nie jest rzeczą” w Domowym Przedszkolu w Słomnikach gdzie spotkał się z grupą Pszczółek i Żabek oraz w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu dla uczniów klas I-III. Po obu spotkaniach dzieci mogły zakupić książkę pisarza z autografem.
W środę zorganizowaliśmy spotkanie, na którym zostały wręczone nagrody dla najlepszych czytelników 2022 roku. Pierwsze miejsce zdobyła Pani Małgorzata Płaszewska z wynikiem 197 przeczytanych książek w ciągu ubiegłego roku.
Zorganizowany wraz z Panią Dorotą Maciejczyk i uczniami klasy piątej ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu Poranek Poetycki był poświęcony patronce 2023 roku, Noblistce Wisławie Szymborskiej w stulecie jej urodzin. W środę młodzież pod przewodnictwem swojej wychowawczyni recytowała znane i mniej znane wiersze Noblistki. Uczniowie wysłuchali też krótkiego wykładu na temat poetki, oraz obejrzeli filmik z przyznania jej Nagrody Nobla.
W ciągu całego tygodnia w budynku głównym biblioteki oraz we wszystkich naszych filiach: Kacicach, Niedźwiedziu i Prandocinie odbywały się lekcje biblioteczne dla przedszkolaków połączone z czytaniem bajek. Maluchy zawsze są ciekawe nowych miejsc, zadają dużo pytań i chętnie wracają do nas jako stali czytelnicy.
Od pewnego czasu w czytelni głównego budynku naszej Biblioteki mamy wystawę prac malarskich Pani Stefanii Wójcik „Optymistyczne barwy obrazów…”. Pani Stefania pracuje w technice olejnej, akwareli, pasteli, próbowała batiku i pisała ikony. Jednak najbardziej fascynuje się odkrywaniem malarskich możliwości akwareli i oleju. Najczęściej maluje bukiety oraz pejzaże. Uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w muzeach i wielu domach w kraju i za granicą. Zapraszamy przez kilka najbliższych tygodni do podziwiania jej prac.
Kulminacyjnym punktem obchodów było piątkowe spotkanie z autorką powieści kryminalnych, Hanną Greń. Pisarka przyjechała specjalnie do nas ze swojego rodzinnego Bielska-Białej. Okazało się, że wśród naszych czytelników ma bardzo duże grono fanów. Twórczyni chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Najbardziej interesowało nas, czy fabuły przedstawiane w jej książkach są tworzone na podstawie prawdziwych zdarzeń i dlaczego kobiece bohaterki jej kryminałów mają takie nietypowe imiona. Zawsze podczas spotkań z wykonawcami wolnych zawodów interesuje nas też jak się motywują do pracy i jak organizują sobie czas na pisanie, czy mają jakieś swoje rytuały, które pomagają im tworzyć.
Mamy nadzieję, że wszystkie nasze akcję zachęcą do odwiedzenia Biblioteki. Pamiętajmy, że jest ona miejscem dla nas wszystkich, niezależnie od wieku czy statusu materialnego. Bogaty księgozbiór pozwoli każdemu wybrać pozycję, która go zainteresuje.
Monika Makuszewska-Szyba